U mikulskich

KOWARY

Kowary to niewielkie miasteczko położone w Karkonoszach około 8 kilometrów od Karpacza i około 16 kilometrów od Jeleniej Góry.
W 1945 roku po zakończeniu wojny miasto zostało wcielone do Polski, a niemieccy obywatele zostali przesiedleni do Niemiec.
Kowary liczą sobie około 12 tysięcy mieszkańców. Jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku w Kowarach było kilka zakładów pracy,w których mieszkańcy znajdowali zatrudnienie (Fabryka Filcu Technicznego, Fabryka Porcelany Technicznej, Fabryka Maszyn ze szkoła przyzakładową, Zakład Doświadczalny Hydro- Mech i najsłynniejsza Fabryka Dywanów), dziś, niestety zakłady te już nie funkcjonują i młodzi ludzie muszą szukać pracy poza swoim miastem.
Starówka w Kowarach jest pięknie odrestaurowana, warte zobaczenia są także kościół parafialny i kaplica Św. Anny, można też zwiedzać sztolnie pokopalniane ( kiedyś w Kowarach wydobywano uran) i park miniatur, w którym są modele najpiękniejszych budowli Dolnego Śląska?no i oczywiście spacery po przepięknych trasach górskich (wszak miasto położone jest ledwie kilka kilometrów od drugiego pod względem wysokości szczytu w kraju, a mianowicie Snieżki).

Pozostałe artykuły tematyczne:

KOWARY
1 vote, 2.00 avg. rating (57% score)
Previous article
SANDOMIERZ
Next article
KLUKI
About the author
related articles