U mikulskich

Główne regiony wakacyjne w Polsce

Główne regiony wakacyjne w Polsce

W góry czy nad jeziora? A może nad Bałtyk? Te wyjątkowo piękne, chętnie odwiedzane przez turystów regiony, oferują wiele niezapomnianych wrażeń i atrakcji. Zacznijmy od jezior.

Kraina Wielkich Jezior, bo z tym kojarzą się wszystkim Mazury to ok. 25% zasobu wód jeziornych w kraju. Jest to obszar wyjątkowy w skali całego naszego państwa i Europy również. Bogactwo przyrodnicze, mnóstwo historycznych zabytków- z okresów przed naszą erą, jak i związanych z historią współczesną oraz liczne możliwości uprawiania sportów wodnych to czynniki, które co roku przyciągają letników, wędkarzy, żeglarzy i pasjonatów historii. Mazury noclegi, to jedno z częściej wpisywanych haseł w wyszukiwarkach internetowych w okresie tuż przedwakacyjnym. Większą popularnością cieszą się tylko obszary nadmorskie. Turystyka stanowiąca jedną z ważniejszych gałęzi rozwoju tego regionu jest jednocześnie głównym sprawcą zanieczyszczeń jezior i dewastacji przyrody. A szkoda, bo Wielkie Jeziora Mazurskie słyną z licznych siedlisk rzadkich ptaków. Można obserwować kormorana, którego uważa się za symbol Mazur, a także perkozy, czaple, łabędzie, czy wyjątkowo rzadkie bociany czarne i orły bieliki. Często na swej drodze można spotkać wydrę czy bobra, a nawet łosia. O siedliska tak różnorodnej fauny i flory zadbano poprzez tworzenie szeregu rezerwatów. Dużą popularnością wśród miłośników przyrody cieszy się Mazurski Park Krajobrazowy. Ale największą atrakcję Mazur stanowią oczywiście jeziora z największym polskim jeziorem Śniardwy (113,8km2) na czele. Sieć kanałów łączących je w całe systemy żeglowne przyciąga wodniaków z całej Europy. Głównymi ośrodkami są takie miasta jak Giżycko, Węgorzewo, Mikołajki.

Na południu Polski królują w wyjazdach wakacyjnych Tatry. Mimo że całe południe naszego kraju to wspaniałe góry to jednak najliczniej odwiedzane jest właśnie to pasmo. Tak niewielką część naszego kraju, bo ok. 175km2 w okresie wakacyjnym odwiedza ponad milion osób. Wejście na Rysy to przesuwanie się w kolejce chętnych do zdobycia tego najwyższego polskiego szczytu. Ze względu na fakt, iż sektor turystyczny tak prężnie rozwija się w tym rejonie już od wielu lat, jest on uważany za najbardziej destrukcyjną formę antropopresji na terenie Tatr. Drugim negatywnym czynnikiem jest napływ zanieczyszczeń. Nie zraża to jednak setki tysięcy turystów, których przyciąga piękno Tatr, ich majestatyczność. Góry te wzbudzają zarówno respekt, jak i podziw, a takie miejscowości jak Zakopane, Kościelisko, Chochołów, Bukowina Tatrzańska czy Białka Tatrzańska dodają temu regionowi kolorytu swą kulturą i tradycją.

Szkoda jednak, iż tak nielicznie odwiedzane są równie piękne i wspaniałe Sudety z Karkonoszami, czy Pojezierze Kaszubskie zwane naszą Polską Szwajcarią. Wspaniałe miejsca można znaleźć na Roztoczu i Pojezierzu Leszczyńskim. Warto czasem wybrać się w te mniej znane i odwiedzane rejony, by poczuć się prawdziwy odkrywca i podróżnik.

Pozostałe artykuły tematyczne:

Główne regiony wakacyjne w Polsce
1 vote, 4.00 avg. rating (77% score)
Previous article
Dubrownik
About the author
related articles