U mikulskich

Dubrownik

Dubrownik

Należy do jednego z chętniej odwiedzanych miast europejskich. W okresie letnim tłumy turystów podążają jego wąskimi uliczkami w celu zaspokojenie potrzeby poznawania i oglądania najwspanialszych zabytków europejskich. Mowa o Dubrowniku, mieście i porcie południowej Chorwacji. Stanowi główny ośrodek turystyczny Dalmacji. Jest również ważnym portem zarówno handlowym, jak i pasażerskim. Uważane jest za najpiękniejsze chorwackie miasto, często określane mianem „perły Adriatyku”.

Dubrownik
Wszystkie najważniejsze zabytki Dubrownika znajdują się w obrębie Starego Miasta. Zwiedzanie odbywa się tylko pieszo. Główna ulica Starówki, czyli Placa jest najbardziej reprezentacyjną arterią Dubrownika. Od rana do wieczora chodzą nią tłumy turystów, a także mieszkańców. Starówka, jednorodna stylistycznie, otoczona jest ogromnym murem obronnym z licznymi bastionami i basztami, które budowane były w okresie od XIII do XVII wieku. Dzięki nim miasto nigdy nie zostało zdobyte. Na Starówce niemal wszystko jest z kamienia: zarówno domy, jak i ulice, a ich powierzchnia przez całe wieki została wypolerowana niemal do granic możliwości. Kamienne są również zabytki, których w tym mieście jest ogrom. Dubrownik ze swym Starym Miastem został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków należą kościoły i klasztory, jak np. Gotycki klasztor Franciszkanów z XIV wieku, gotycki klasztor Dominikanów z przełomu wieków XIV i XV, renesansowy kościół św. Zbawiciela z XVI wieku, Katedra Wniebowzięcia NMP czy barokowy kościół pw św. Błażeja, patrona miasta. O tym, że Dubrownik był miastem wielu kultur, świadczą nie tylko liczne kościoły i cerkiew, ale również jedna z najstarszych w Europie synagoga z XV wieku. W Dubrowniku znajduje się najstarsza w Europie apteka, która funkcjonuje od 1317 roku. Licznie odwiedzane są również pałace- Rektorów- niegdyś siedziba władz Republiki Dubrownickiej, a obecnie muzeum, pałac Sponza, w którym dzisiaj mieści się Archiwum Dubrownickie. Nie lada atrakcją się zabytkowe studnie Onofria pochodzące z XV wieku, stanowiące jednocześnie fontannę i zbiorniki na wodę. Na wyspie Lokrum warto zobaczyć ruiny klasztoru benedyktynów oraz francuską twierdzę Fort Royal.

Dubrownik proponuje także bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych, jak sierpniowy Letni Festiwal „Libertas”, podczas którego odbywają się liczne spektakle teatralne i muzyczne. Również w sierpniu ma miejsce Festiwal Bluesa I Jazzu, a w maju swoje święto obchodzi kino na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Dubrownik można odwiedzać o każdej porze roku. Komunikacja zarówno dzięki portowi morskiemu, jak i lotniczemu jest szybka i przyjemna, a panujący tu klimat sprzyja wycieczkom przez cały rok.

Pozostałe artykuły tematyczne:

Dubrownik
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Dolina Loary
Next article
Główne regiony wakacyjne w Polsce
About the author
related articles