U mikulskich

Dolina Loary

Dolina Loary

Miejsce, które upodobali sobie królowie i arystokracja Francji, a które dzisiaj zachwyca wspaniałą architekturą, to Dolina Loary. Na obszarze tego regionu zlokalizowanych jest ponad 300, pochodzących z okresu średniowiecza i renesansu, zamków oraz pałaców czasu oświecenia.

Najwcześniejsze, z tych które zachowały się w wyśmienitym stanie, pochodzą z IX wieku, kiedy wznoszono je dla obrony przed najazdami Wikingów. Z czasem otaczano je kamiennymi murami z wieżyczkami i blankami, fosami z mostami zwodzonymi. Rozbudowywane zamki otrzymywały dodatkowe skrzydła, które zamieniały obronne twierdze w wytworne rezydencje. Dookoła projektowano piękne ogrody, z których Francja do dziś słynie na cały świat. Oprócz przepięknych zamków Dolina Loary oczarowuje przyjezdnych atmosferą, przyrodą i zabytkową architekturą.

Jednym z bardziej znanych zamków jest siedziba Ludwika XII położona w Blois. Wspaniała budowla z cegły i kamienia, przestronna i jasna z dużymi oknami i balkonami była wielokrotnie przebudowywana.

Największym zamkiem nad Loarą jest budowla w Chambord- kwintesencja renesansu, dzieło króla Franciszka I. Charakteryzuje się licznymi wieżami i ozdobnymi kominami, posiada 440 pomieszczeń i wspaniałe tarasy, z których podziwiono odbywające się wokół zamku polowania.

Nieco dalej na południe, w miejscowości Cheverny można zwiedzać zamek, pochodzący z XVII wieku, który zachował się do dziś w nienaruszonym stanie łącznie ze sprzętami, obrazami i bronią.

Do najpiękniej położonych zamków w dolinie rzeki zalicza się budowlę w Chenonceau- zamek, który został wybudowany na polecenie niewiasty, i którym opiekowały się przez wieki kobiety. Można go zwiedzać samodzielnie. Warto również wybrać się na spacer po pięknych ogrodach.

W Amboise wznosi się wspaniały zamek królewski, będący rezydencją Ludwika XI, Karola VIII, Ludwika XII i Franciszka I. Tutaj ostatnie lata swego życia spędził Leonardo da Vinci.

W Villandry w XVI wieku, na miejscu starej twierdzy wybudowano piękny zamek, otoczono go fosą, a wokół urządzono trójpoziomowy ogród renesansowy, który do dziś stanowi nie lada atrakcję.

Warto również zwiedzić zamek w Chinon, położony na wysokim wzgórzu, należący do Henryka II, a następnie do kardynała Richelieu.

Tych kilka powyżej przedstawionych to maleńki odsetek tego, co można zobaczyć poruszając się wzdłuż doliny. Zamki nad Loarą to wspaniałe budowle będące świadkami niezwykłej historii Francji. Wybierając się w ten region najlepiej mieć do dyspozycji auto lub przemieszczać się wzdłuż rzeki rowerem. Daje to nam dużo swobody i pozwala na spokojne zwiedzanie wybranych zamków i pałaców. A naprawdę warto je zobaczyć.

Pozostałe artykuły tematyczne:

Dolina Loary
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Wakacje w Bułgarii
Next article
Dubrownik
About the author
related articles